Centrum Komunikacyjne Zakopane

typ:

2018, Konkursy, Usługowe

adres:

Zakopane, Polska

klient:

UM Zakopane

status:

koncepcja

zespół autorski:

Filip Zieliński
Jakub Wójtowicz

Centrum Komunikacyjne Zakopane

typ:

2018, Konkursy, Usługowe

adres:

Zakopane, Polska

klient:

UM Zakopane

status:

koncepcja

zespół autorski:

Filip Zieliński
Jakub Wójtowicz

3. Nagroda w konkursie na wykonanie koncepcji architektoniczno-przestrzennej wybranych elementów zagospodarowania dla budowy Centrum Komunikacyjnego na terenie dworca kolejowego w Zakopanem.

MIASTO – BRAMA polskich gór, przejściem przez które ogromna część Polaków rozpoczyna swój marsz ku pięknu i majestatycznej atmosferze Tatr. Podróżując znad morza, z Mazur czy choćby z Krakowa przemierzają kilometry niesieni wspomnieniem niesamowitych widoków i potęgi natury. Dla wielu z nich ta droga jest ostatnim elementem dzielącym ich od upragnionych, wyczekiwanych przez długie tygodnie, kilku dni wytchnienia na łonie natury. Napięcie i tęsknota narastające od momentu gdy ostatnim razem opuszczali góry kumulują się z każdym kilometrem zbliżającym do celu – wspaniałego miasta, które ugości ich na chwilę przed wyruszeniem w górę.

BRAMA TATR, miasto którym Polacy witają się z górami, zasługuje na odpowiednią infrastrukturę, dzięki której godnie przywita podróżnych. Architektura dworca tego szczególnego miasta powinna stanowić punkt wieńczący drogę z najdalszych miejsc w Polsce i jednocześnie być otwarciem, początkiem nowej wędrówki. Główną ideą poniższej koncepcji była próba stworzenia przestrzeni idealnie uzupełniającej lukę pomiędzy uczuciami narastającego napięcia i tęsknoty budowanej w drodze oraz przypływem radości z osiągnięcia celu. Podróżni, docierając do ostatniej stacji, już przez okna pociągu dostrzegają nowoprojektowane elementy dworca.


Inne projekty: